Gramy dla Wojtka "Wojciesława" Kamińskiego 27.01.2020 o godz. 19.00
w Sali Koncertowej Filharmonii CzęstochowskiejWojciesław Kamiński, nasz Przyjaciel, członek naszego zespołu w latach 2005 - 2013, ma poważne problemy zdrowotne. Czeka Go w najbliższym czasie operacja i połączona z nią rehabilitacja. Jest to związane z poważnymi kosztami, których On sam ponieść nie jest w stanie. Chcąc pomóc naszemu Przyjacielowi w tej trudnej sytuacji życiowej gramy 27 stycznia 2020 o godz. 19.00 koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej. Dochód z tego koncertu jest przeznaczony w całości na koszty związane z leczeniem Wojciesława. Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych fanów na ten koncert, w którego drugiej części wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszka Wilczyńska.

Wojciesławowi można też pomóc wpłacając jakąś, choćby niewielka kwotę na konto Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego (Numer konta: 03 1540 1014 2101 7321 6474 0001) z dopiskiem : Dla Wojciesława.


Five O'Clock Orchestra świętuje 50-lecie istnienia!

foco_2019 (500 kB)>

Five O'Clock Orchestra zaprasza na koncert jubileuszowy do restauracji "TORI" ul.Racławicka 2, Częstochowa. Odbędzie się on w niedzielę, 27.10.2019 o godz. 17.00. W koncercie oprócz obecnie grających w zespole muzyków wezmą także udział i ci, którzy w poprzednich latach byli jego członkami. Organizatorem koncertu jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego.


1.09.2019 - Koncert wolontaryjny w Klinice Onkologicznej w Gliwicach
07.06.2019 - Tadeusz Orgielewski laureatem Honorowego Swingującego Kruka
Na tegorocznym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING lider zespołu Five O'Clock Orchestra - Tadeusz Orgielewski otrzymał z rąk Prezydenta Częstochowy statuetkę Honorowego Swingującego Kruka. Wyróżnienie to otrzymują osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla rozwoju i popularyzacji jazzu tradycyjnego. W poprzednich latach otrzymali je Henryk Majewski, Oscar Klein, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciesław Kamiński, Lous Dassen, Trevor Richards, Wojciech Karolak, Jan Kudyk, Jacek Mazur, Hans Carling, Dymitr Markiewicz i Scott Hamilton.


Five O'Clock Orchestra29.10.2018 - Koncert w Mazowieckim Instytucie Kultury - fotograf Adam Gut.
08.06.2018 - XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa - Tadeusz Orgielewski & Eugeniusz Marszałek - Suita Nowoorleańska - Five O'Clock Orchestra & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, solista: Scott Hamilton - saksofon tenorowy, dyrygent: Adam Klocek


leszek_nowotarski (70 kB)

Leszek Nowotarski

W kwietniu 2018 r. dołączył do zespołu Leszek Nowotarski. Leszek jest synem znakomitego klarnecisty Janusza Nowotarskiego. Mieszka w Krakowie, co nie przeszkodziło mu dołączyć do częstochowskiego zespołu. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz saksofonu sopranowego gra także na saksofonie tenorowym i na flecie.


Five O'Clock Orchestra - Córka leśnikaCórka leśnika

To nadszyszkownik list ten wniósł
Byś tylko ty treść poznać mógł
Choć liścik cichcem oddać miał
Żer mediom z opozycji tylko dał

Ja chciałam nim przypomnieć Ci
Że świat ten przesłoniłeś mi
Że pozostaję Tobie oddaną
Jesteś moją dobrą zmianą!

Ref. :
Jam córka leśniczego Twa
Co Cię nie tylko w pamięci ma
Daj mi więc dowód swojej miłości
Nim nasz leśnik się zezłości!

Gdy w "Wiadomościach" Cię ujrzałam
Wnet całym sercem pokochałam
Los mnie postawił na Twojej drodze
Lecz wkrótce rozczarował srodze

Gdy w końcu puszczę nawiedziłeś
Tę dobrą zmianę mi zrobiłeś
Tatuś na progu siadł leśniczówki
Czyszcząc lufy dubeltówki

Ref. :
Jam córka leśniczego Twa
Co Cię nie tylko w pamięci ma
Daj mi więc dowód swojej miłości
Nim leśniczy się zezłości!

W październiku 2017r. zespół nagrał utwór "Córka leśnika". Jest to kompozycja lidera Tadeusza Orgielewskiego. Słowa napisał Tadeusz Piersiak. W nagraniu wzięli także udział związany z zespołem od lat skrzypek Siergiej Wowkotrub, oraz wokalistka Leokadia Smart. Być może utwór ten ukaże się na kolejnej płycie zespołu Five O'Clock Orchestra, której nagrywanie przewidziane jest na wiosnę 2018.


Czterdzieści osiem lat minęło jak jeden dzień...

Na przełomie września i października roku 1969 powstał na Politechnice Częstochowskiej zespół "Five O'Clock".
Od stycznia 2003 roku nosi on nazwę "Five O'Clock Orchestra".
Już za 2 lata będzie obchodził jubileusz 50-lecia swego istnienia.
Gramy nieprzerwanie dixieland i tak będzie, dopóki ja tę kapelę prowadzę - mówi założyciel i lider grupy
Tadeusz Orgielewski.

Pierwszy skład tworzyli:
Tadeusz Orgielewski - trąbka (obecnie kornet)
Andrzej Koronka - puzon
Bogdan Wróbel - klarnet
Bogdan Belof - banjo
Juliusz "Wzorzec" Niewiarowski - kontrabas
Andrzej Wardęga - perkusja

Na zdjęciu melodycy pierwszego składu zespołu.


Piłkarski jazz, czyli jazzowa piłka!

W sobotę 9.09.2017 będziemy świadkami niecodziennego koncertu. Zespół Five O'Clock Orchestra wystąpi na stadionie klubu sportowego "Skra Częstochowa" przed, w trakcie i po meczu III ligi piłkarskiej. Przeciwnikiem częstochowskich piłkarzy będzie w tym dniu drużyna - "Pniówek Pawłowice Śląskie". Od dziecka jestem wiernym kibicem "Skry Częstochowa", mówi lider Five O'Clock Orchestra Tadeusz Orgielewski. Wychowałem się przecież "pod kasztanami", gdzie dawniej mieścił się przy ulicy Pułaskiego/Siedmiu Kamienic stadion mojej "Skry". Byłem w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych niemalże na każdym meczu mojego ukochanego klubu. I dziś jestem zawsze na Loretańskiej, gdy gramy u siebie, jeśli tylko jestem w Polsce. Postanowiliśmy wspomóc naszych chłopaków i zainteresować oprócz tego piłką nożną miłośników naszej muzyki. Być może po tym koncercie na trybunach i (niewątpliwie) na boisku na kolejne mecze będą przychodzić i ci, którzy dotychczas z piłką nożną nie mieli wiele wspólnego, lub ci, którzy do swych ulubionych klubów dołączą Skrę Częstochowa !!! To piłkarsko-jazzowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 koncertem jazzowym, a od 18.00 zobaczymy bez wątpienia interesujący mecz III ligi piłkarskiej. Miejscem tego piłkarsko-jazzowego spotkania będzie "Stolzle Stadion" ul. Loretańska 20 w Częstochowie.


Zespół oraz muzycy zespołu Five O'Clock Orchestra w ankiecie czytelników Jazz Forum 1-2/2017 - Jazz Top 2016

3 miejsce: Five O'Clock Orchestra - zespół tradycyjny
8 miejsce: Tadeusz Orgielewski - trąbka (kornet)
5 miejsce: Jakub Moroń - puzon
11 miejsce: Janusz Sołtysik - klarnet
6 miejsce: Janusz Sołtysik - saksofon sopranowy
6 miejsce: Janusz Sołtysik - saksofon tenorowy
21 miejsce: Piotr Górka - kontrabas
18 miejsce: Andrzej Wardęga - perkusja
10 miejsce: Maciej Cichoń - banjo - instrumenty różne
18 miejsce: Hot Jazz Spring - najlepszy festiwal, dyrektor artystyczny Tadeusz Orgielewski
17 miejsce: Five O'Clock (Częstochowa) - klub roku, klub PSJT prezes Tadeusz Orgielewski

Wszyscy muzycy zespołu Five O'Clock Orchestra zostali wyróżnieni w ankiecie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce tysiące muzyków gra jazz jest to bardzo duże wyróżnienie. Impresariat oraz sympatycy zespołu życzą dalszych sukcesów.


janusz sołtysik (323 kB)

Janusz Sołtysik członek zespołu Five O'Clock Orchestra został laureatem nagrody głównej solistycznej prestiżowego konkursu Złota Tarka 2016 organizowanego podczas festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie. Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista, pianista. W latach 60. był związany ze studenckim środowiskiem Politechniki Częstochowskiej (Klub Studencki "Filutek"), grając w zespole dixielandowym reprezentującym uczelnię na przeglądach studenckich. Po wyjeździe na studia do Katowic współpracował z kontrabasistą Czesławem Gładkowskim oraz Klubem Studenckim "Beanus" w Sosnowcu. Sołtysik preferuje muzykę dixielandową, swingową i mainstream. W 2002 r. Janusz Sołtysik założył Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie. Był jego pierwszym prezesem, obecnie pełni zaś funkcję prezesa honorowego.W tym roku częstochowski zespół Five O'Clock Orchestra świętuje 45-lecie. To sporo, ale jazzmani wcale nie myślą o muzycznej emeryturze. Grają koncerty, przygotowują się do wydania kolejnej płyty, nie ustają w zabiegach, by przed filharmonią pojawiła się rzeźba Louisa Armstronga. W dodatku twórca zespołu i jego lider przenosi się do Częstochowy. - Teraz jazzu w mieście będzie znacznie więcej - zapowiada Tadeusz Orgielewski.

Historia częstochowskiego zespołu sięga października 1969 r. Założył go Tadeusz Orgielewski, kornecista, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego, pomysłodawca i współorganizator m.in. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" czy Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Jazz w Stajni". Wówczas był studentem Politechniki Częstochowskiej. Razem z kolegami z uczelni najpierw stworzyli kwartet Teges, który potem stał się sekstetem Five O'Clock (słowo "Orchestra" dodano dopiero w 2003 r.). Inspiracją dla nazwy grupy stała się popularna wówczas herbata.

Debiutowaliśmy w klubie studenckim Filutek. Graliśmy na uroczystościach, akademiach. Wszystko się rozwijało. Trwaliśmy nawet, gdy skończyłem studia w 1974 r. Jednak trzy lata później wyjechałem z Polski i zespół się rozleciał. Zeszliśmy się dopiero w 1999 r., z okazji 50-lecia Politechniki Częstochowskiej. Koncert odbył się 25 września. Dobrze pamiętam tę datę, bo traktuję ją jako moje drugie urodziny. Muzycznie urodziłem się wtedy po raz drugi, bo przez te 22 lata pobytu w Niemczech prawie nie grałem. Do dziś nie wiem dlaczego, pewnie przez codzienne troski, dorabianie się, pracę na kilku etatach. Pamiętam, gdy schodziliśmy wtedy ze sceny, zatrzymał mnie Irek Kozera, ówczesny kierownik Klubu Politechnik. Kazał mi przyrzec, że już nie przestanę grać. Dałem słowo i go dotrzymuję. Irek jeszcze nieraz pomógł nam potem przetrwać kryzysy. Tłumaczył, wspierał, radził, takich rzeczy się nie zapomina - opowiada lider zespołu.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać

Po pamiętnym koncercie Orgielewski coraz częściej przyjeżdżał z Akwizgranu do rodzinnej Częstochowy. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, grupę dwukrotnie uhonorowano prestiżową Złotą Tarką na festiwalu Old Jazz Meeting (2001, 2002). Zespół doczekał się także trzech swoich płyt: "Lazy River", "Bix & Henryk" oraz "Suita Nowoorleańska".

Aktualnie FO'CO tworzą (obok lidera) Andrzej Wardęga, Andrzej Nowicki, Eugeniusz "Kerry" Marszałek, Janusz Sołtysik i Dymitr Markiewicz. - Z Andrzejem Wardęgą gramy razem od 45 lat. Jesteśmy już umówieni, że dociągniemy do 50. Wzorem dla nas są Chris Barber i Pat Halcox, którzy grali w jednym zespole nieprzerwanie przez 53 lata. Do dziś przez zespół przewinęło się wielu doskonałych muzyków, to uświadamia mi, jaką drogę przeszliśmy. W moim zespole gra dziś Dymitr Markiewicz, legenda polskiego jazzu. Gdyby ktoś lata temu powiedział mi, że w Five O'Clock Orchestra grać będzie sam Markiewicz, na pewno bym go wyśmiał - zaznacza Orgielewski.

I właśnie w tym składzie muzycy zagrali 28 października w Filharmonii Częstochowskiej. "Tadeuszki Jazzowe 2014" miały bardzo uroczysty charakter, łączyły 45-lecie zespołu (i przy okazji 15-lecie jego reaktywacji), a także imieniny i 66. urodziny Tadeusza Orgielewskiego. Sala kameralna filharmonii wypełniła się po brzegi, niezbędne były dostawki. - Chcieliśmy, żeby koncert miał rodzinny, przyjacielski nastrój, bez barier, blisko ludzi, dlatego wybraliśmy salę kameralną, a nie koncertową - wyjaśnia jubilat.

Z okazji jubileuszu zespół otrzymał medal Merentibus przyznawany przez prezydenta Częstochowy najbardziej zasłużonym przedstawicielom świata kultury i nauki. Sam jubilat otrzymał zaś od Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego zabytkowy kornet.

Były wspomniana rodzinna atmosfera, anegdoty, żarty, podziękowania, wspomnienia (także o zmarłych członkach zespołu). Jak na koncert FO'CO przystało, nie brakowało spontanicznego jazzu w najlepszym wydaniu. Dodatkowego jubileuszowego smaczku dodali także specjalni goście, a wśród nich m.in. Janusz Szrom (fantastycznie zaśpiewał choćby "Georgia on my Mind"), Wojciech Kamiński, Jakub Moroń i Daniel Pomorski. Zabrzmiały m.in. utwory, które trafią na kolejny album zespołu "Jubilee" (prace nad nim właśnie trwają). I jak na urodzinową fetę przystało, był tort z zegarem nastawionym na godzinę piątą (specjalnie na tę okazję przygotowała go firma Michaś). Tort był zresztą szczególny, bo przed podaniem muzycy FO'CO pozowali wokół niego do pamiątkowego zdjęcia, które trafi na okładkę nowiutkiej płyty.

Jazzu w Częstochowie będzie znacznie więcej

Jeszcze przed jubileuszowym koncertem zespół prosił, by zamiast kupować kwiaty i prezenty, goście dorzucili się do publicznej zbiórki na rzeźbę Louisa Armstronga (autorstwa Jerzego Kędziory), która ma stanąć przed gmachem filharmonii. Tym razem udało się zebrać ponad 2,8 tys. zł. W sumie PSJT uzbierało już ok. 11 tys. zł na ten cel. Koszt przedsięwzięcia to 40 tys. zł. Miasto obiecało pomóc finansowo pod warunkiem, że pomysłodawcy sami zgromadzą 15 tys. zł. Jak widać, jest już blisko (więcej informacji o projekcie na stronie www.psjt.pl).

Gdy ucichło gromkie "Sto lat", zespół nie spoczął na laurach. Kilka dni później - 31 października wystąpił w Teatrze im. Mickiewicza jako jeden z gości koncertu "Marku, pamiętamy", poświęconego Markowi Perepeczce. - To dla nas zaszczyt, ja sam zawsze byłem wielkim fanem Marka Perepeczki. Fakt, że bierzemy udział w tym wydarzeniu, to dla nas kolejny prezent urodzinowy - podkreślał lider FO'OC.

Wkrótce zespół zajmie się promocją jubileuszowej płyty. Orgielewski już dziś zaprasza na promocyjny koncert, który odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Miejskim Domu Kultury.

Co ciekawe, z okazji jubileuszu lider FO'CO sam sprawił sobie prezent: przenosi się do Częstochowy. - Dawniej byłem tu z doskoku, przyjeżdżałem na kilka tygodni i wracałem. Teraz moja kochana żona Grażyna zgodziła się na nasz wyjazd. Wynajęliśmy mieszkanie i spróbujemy pomieszkać w Częstochowie. Na razie na rok czy dwa lata. Oczywiście będziemy wracać do Niemiec, do naszych córek, ale i tak przez 8 miesięcy w roku będziemy tutaj. Jedno jest pewne, teraz jazzu w Częstochowie będzie znacznie więcej - zapewnia Tadeusz Orgielewski.

Źródło czestochowa.gazeta.pl Autor: Zuzanna Suliga


Copyright by Five O'Clock 2015