Życzeia świąteczno-noworoczne



Wszystkim miłośnikom jazzu tradycyjnego życzymy by Święta Bożego Narodzenia upłynęły w atmosferze wzajemnej życzliwości, szacunku i radości. Składamy także życzenia zdrowia, optymizmu i szczęścia z okazji nadchodzącego Nowego 2022 Roku.
Zespół Five O'Clock Orchestra.



Jazzowe Tadeuszki po raz trzynasty!



Zespół nasz już po raz trzynasty organizuje JAZZOWE TADEUSZKI. Świętować na nich będziemy w tym roku 10-lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Powstało ono z inicjatywy naszego zespołu! W Jazz Klubie "Five O'Clock" przy ul.Racławickiej 2 w Częstochowie wystąpią 28 października o godz. 19.00 Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet oraz Five O'Clock Orchestra.
Serdecznie zapraszamy!



Ireneusz Kozera nie żyje.



W sobotę, 18.09.2021 odszedł od nas na zawsze nasz Przyjaciel Ireneusz Kozera. Przyczynił się On w sposób zasadniczy do reaktywowania naszego zespołu w roku 1999 po ponad 20-letniej przerwie. Wspomagał nas radą i pomocą jako Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Częstochowa, później jako Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej i Dyrektor Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Zawsze był w pobliżu naszego zespołu w jego trudnych chwilach. Dziękujemy Ci za wszystko, drogi Irku! Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!
Five O'Clock Orchestra



Zapraszamy na HOT JAZZ SPRING!



W dniach 3-5.09.2021 odbędzie się już po raz szesnasty Festiwal Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING. Zespół nasz jest jedynym , który występował na każdej z jego dotychczasowych piętnastu edycji. Nie zabraknie nas też i w tym roku. Dla wszystkich miłośników Jazzu Tradycyjnego gramy w sobotę, 4 września o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej.
Cały program festiwalu na www.hotjazzspring.eu
Zapraszamy!



Zapraszamy na Stary Rynek!



W sobotę, 21 sierpnia 2021 odbędzie się o godz. 20.15 na Starym Rynku w Częstochowie koncert naszego zespołu, na który wszystkich miłośników starego jazzu serdecznie zapraszamy! Stary Rynek w nowej szacie robi wielkie wrażenie na wszystkich. Warto się tam wybrać! Gościem Specjalnym naszego koncertu będzie doskonały, śląski klarnecista Kazimierz Szkutnik. Zapraszamy!



Wielki Satchmo wiecznie żywy!



Genialny muzyk, jedna z największych postaci sztuki XX wieku, Louis Daniel Armstrong odszedł na zawsze 6 lipca 1971 roku. Jego muzyka żyje jednak nieprzerwanie i po Jego odejściu! Tysiące muzyków jazzowych było i jest nadal pod wpływem Jego Dzieła. Jednymi z nich jesteśmy i my, muzycy zespołu Five O'Clock Orchestra. Jak powiedział kiedyś wielki Miles Davis: Nie ma na świecie trębacza jazzowego, który w którymś okresie swego rozwoju muzycznego nie stał pod wpływem Louisa Armstronga! W 50 rocznicę odejścia Satchmo zespół nasz zorganizował happening na Placu Louisa Armstronga przy Jego pomniku. Jesteśmy dumni z faktu, że jedyny Jego pomnik w Europie znajduje się właśnie w Częstochowie. Jesteśmy też niezwykle dumni z tego, że powstał on z inicjatywy naszego zespołu! W happeningu wzięło udział liczne grono miłośników jazzu tradycyjnego. Graliśmy głównie utwory, które dzięki Louisowi stały się standardami jazzowymi. Do zespołu dołączyli nasi koledzy: stowarzyszony z zespołem gitarzysta basowy Karol Mielczarek, oraz dwóch przedstawicieli wspaniale zapowiadającej się młodzieży muzycznej - saksofonista altowy Krzysztof Srokosz oraz trębacz Wiktor Dąbrowski. Zapraszamy na nasze kolejne koncerty z utworami Louisa Armstronga.
Najbliższy w sobotę, 21 sierpnia o godz. 19.00 na Starym Rynku w Częstochowie!



Kolejne wspaniałe wieści!



Radość zapanowała wśród nas na wieść o powiększeniu się Rodziny naszego puzonisty. O godz. 9:16, 10 maja 2021 przyszła na świat Matylda Moroń. W kronikach odnotowano, że dziecię miało 54 cm. wzrostu i ważyło 3,2 kg. Nie bez powodu jest Jakub niezwykle dumny (co widać zresztą na zdjęciu), że już po raz trzeci został ojcem! Uznał najwidoczniej, ż nie tylko na scenie powinien odnosić sukcesy. Gratulacje! Gratulacje!



Nie tylko banjo!



Banjo jest wyjątkowym instrumentem. Szczególnie miłośnicy muzyki Country, Irlandzkiego Folkloru i oczywiście Dixielandu cenią jego charakterystyczne brzmienie. Jednym z nich jest Maciek Cichoń, podpora naszej sekcji rytmicznej. Maciek, który grywa także okazjonalnie na gitarze, nie ogranicza swej działalności tylko do muzyki. Wśród jego szerokiego wachlarza zainteresowań można znaleźć historię średniowiecznej Częstochowy, gołębie pocztowe, filatelistykę normatywną czy filologię perską. Najwięcej czasu, którego nie ma tak wiele z racji muzyki, poświęca jednak hodowli kotów rasowych. Choć trzymał to długi czas w tajemnicy, zawsze chciał wyhodować własną rasę kotów o szczególnych cechach tak fizycznych, jak i psychicznych. Zastrzega on, że ta działalność nie ma nic wspólnego z polityką! Na zdjęciu widzimy go z pierwszym egzemplarzem rasy Jurajski Kot Krótkowłosy Średni. Gratulujemy!



Nowe brzmienie zespołu!



Wyrwani przez pandemię z codziennego stresu i zabiegania mamy czas na przemyślenia, refleksje, wspomnienia... Andrzej Wardęga, nasz perkusista i wokalista sięgnął wspomnieniami do czasów, gdy stawiał pierwsze kroki na swej drodze muzycznej. Nie każdy wie, że pierwszym instrumentem do którego sięgnął była trąbka. Później trąbkę zamienił na waltornię, którą opanował w stopniu niemalże mistrzowskim! Zauważył to prof. Antoni Jarosik, który zaproponował mu współpracę w prowadzonej przez siebie Orkiestrze Dętej. W krótkim czasie Andrzej stał się jedną z jej podpór wykonując w skomplikowanych aranżacjach partie solowe. Po jakimś czasie odkrył jednak, że jego powołaniem jest perkusja. Jako perkusistę poznał go Tadeusz Orgielewski, z którym wspólnie utworzyli zespół "Five O'Clock". Ku zdumieniu i radości fanów oraz kolegów z zespołu Andrzej sięgnął po latach znowu do waltorni! Wykorzystując pandemiczny czas bez prób i koncertów ćwiczy wytrwale na niej z wielkim samozaparciem chcąc zespołowi przysporzyć nowych możliwości brzmieniowych. Być może już niedługo usłyszymy FO'CO z waltornią, w dixielandzie dotychczas nie spotykaną!



Nasz zespół ma przyszłość!



Leszek Nowotarski, nasz saksofonista (i od niedawna klarnecista) został ojcem! Jest to nie tylko wspaniała wiadomość dla całej Rodziny Nowotarskich, ale i dla naszej formacji. Filip, bo takie imię nadali synowi Rodzice, z pewnością zostanie muzykiem. To już czwarte pokolenie w Muzycznej Dynastii Nowotarskich! Dziadek Filipa, Janusz Nowotarski jest wybitną postacią nie tylko polskiego jazzu tradycyjnego. Leszek kontynuuje wspaniałą tradycję rodzinną także i w naszym zespole. Mamy nadzieję, że i Filip już za kilkanaście lat zasili grupę Five O'Clock Orchestra.



Tadeusz Kupczyk nie żyje...



14.04.2021r. w wieku 75 lat odszedł Tadeusz Kupczyk, klarnecista, długoletni członek naszego zespołu. Jest to kolejna wiadomość, który wywołuje u nas wielki smutek... Był jednym z tych, którzy mają swój wielki wkład w rozwój naszej grupy. Po wznowieniu naszej działalności w roku 1999 bardzo aktywnie pracował wspólnie z nami nad tym, by Five O'Clock ponownie mogła na scenie jazzu tradycyjnego być zauważalna. Nagrał z nami nasze pierwsze płyty "Lazy River" i "Bix & Henryk". Był członkiem naszego zespołu, który dwukrotnie zdobył "Złotą Tarkę". Był bez wątpienia wszchstronnym muzykiem - Indywidualnością Muzyczną. W roku 2006 w ankiecie czytelników fachowego czasopisma "Jazz Forum" zajął 4 miejsce w kategorii klarnetu i 8 jako saksofonista tenorowy. Niewielu częstochowskich muzyków może się takim sukcesem wykazać! Jego stylowy sposób grania jazzu tradycyjnego był przez wszystkich zauważany i ceniony.

Dziękujemy Ci, Tadku drogi, za wspólne koncerty, próby, wspólnie przeżyte dobre dni!

Koledzy z Five O'Clock Orchestra

Pogrzeb 24.04.2021r. sobota godz. 14.00 na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie


HOT JAZZ SPRING 2021



Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią festiwal HOT JAZZ SPRING
wraca na sceny (i ulice) Częstochowy.
Festiwal ten już od roku 2002 jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta.
W tym roku odbędzie się on wyjątkowo we wrześniu (piątek, 3.09 do niedzieli 5.09.)
Five O'Clock Orchestra jest jedynym zespołem, który występował podczas jego każdej edycji.
Nic dziwnego, przecież z inicjatywy FO'CO on się odbywa!
W tym roku zespół nasz wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu w Sali Koncertowej
Filharmonii Częstochowskiej w sobotę, 4.09.2021 o godz. 19.00.
Muzycy zespołu wezmą także oczywiście udział w tradycyjnej Paradzie Nowoorleańskiej
inaugurującej festiwal.
Niektórzy z nich są także członkami grup "Tador Swingtet" oraz "TadeQ & his Company",
które wystąpią w klubie "Five O'Clock" podczas nocnych koncertów.
Cały program festiwalu można znaleźć na www.hotjazzspring.eu oraz na www.psjt.pl



Mariusz Wnuk nie żyje

mariusz

Bardzo zasmuciła nas wiadomość, że 23.03.2021 odszedł od nas na zawsze nasz Przyjaciel Mariusz Wnuk. Kilka razy wspomógł nas występując z FO'CO, gdy nasz puzonista w danym dniu wystąpić nie mógł. Zawsze ceniliśmy Jego stylowy sposób grania i profesjonalne podejście do muzyki. Mariusz był także cenionym popularyzatorem jazzu. Z Jego inicjatywy powstał festiwal jazzu tradycyjnego w Konstancinie, którego Dyrektorem Artystycznym był nieprzerwanie od jego pierwszej edycji. Był nie tylko doskonałym muzykiem i działaczem jazzowym, ale i wspaniałym kolegą gotowym zawsze nieść pomoc innym. Jako takiego zachowamy Go na zawsze w pamięci! Do zobaczenia, Przyjacielu, na próbie w Niebiańskim Big Bandzie, do którego kiedyś wszyscy dołączymy...

Koledzy z Five O'Clock Orchestra



Tegoroczny festiwal HOT JAZZ SPRING przeniesiony na wrzesień

HJS2020a

Planowany na 11-13 czerwca tegoroczny Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" został ze względu na obecną sytuację pandemiczną przeniesiony na pierwszy weekend września,3-5.09.2021. Będzie to już jego 16 edycja. Powstał on z inicjatywy zespołu i "Five O'Clock Orchestra" jest jedynym zespołem, który w każdej z edycji występował. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest od jego powstania lider FO'CO - Tadeusz Orgielewski.



Five O'Clock Orchestra życzy Wam w Nowym Roku wszystkiego Dobrego!

foco_2019 (500 kB)


XII Poznań Old Jazz Festival

12 września tego roku mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność wystąpić ponownie na poznańskim OLD JAZZ FESTIVAL. Spotkaliśmy się tam z wieloma wspaniałymi kolegami uprawiającymi nasza kochaną muzykę. Najważniejszym dla nas było jednak przyjazne przyjęcie, jakie zgotowała nam poznańska publiczność. Wielu pamiętało jeszcze nasz występ na tym festiwalu przed czterema laty. Wystąpiliśmy tam w dość nietypowym jak na dixieland składzie. Nieobecnego w tym dniu naszego saksofonistę Leszka Nowotarskiego zastąpił wspaniały trębacz Patrycjusz Gruszecki. Ten lekko egzotyczny skład spełnił najwyraźniej oczekiwania poznańskich fanów starego jazzu, którzy przy naszej muzyce wspaniale się bawili. Patrycjusz z pewnością wystąpi jeszcze niejednokrotnie z FO'CO zwłaszcza wtedy, gdy okazjonalnie powiększymy skład do 4 instrumentów dętych. Oto kilka zdjęć wykonanych przez zaprzyjaźnionego z zespołem Mistrza Obiektywu Łukasza Nowaka. Dziękujemy, drogi Łukaszu!




Five O'Clock Orchestra
12 wierzeń 2020


Pierwszy nasz występ po przerwie

W dniu 29 sierpnia zespół FO'CO wystąpił w Warszawie biorąc udział w organizowanej co roku imprezie "Imieniny Jana Kochanowskiego" która odbywała się w Ogrodzie Krasińskich. Organizatorem była Biblioteka Narodowa. To był nasz pierwszy występ po przerwie spowodowanej pandemią. W związku z brakiem możliwości przyjazdu Tadeusza Orgielewskiego zastąpił go grający na trąbce Patrycjusz Gruszewski.


Rozmiar: 302333 bajtów

Five O'Clock Orchestra
29 sierpnia 2020

Graliśmy, gramy, będziemy grać !!!

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam niestety tegoroczne plany koncertowe. Jesteśmy jednym z niezliczonej ilości zespołów, które musiały odwołać na najbliższe miesiące swoje koncerty. Pragniemy jednak zapewnić wszystkich miłośników Jazzu Tradycyjnego, że Five O'Clock Orchestra mimo wszelkich przeciwności losu nie zamierza zaprzestawać swej działalności. Graliśmy, gramy (choć przejściowo w odosobnieniu...) i będziemy grać przez wiele, wiele kolejnych lat! Zespół nasz istnieje już ponad 50 lat, a to zobowiązuje! Dołączamy kilka zdjęć z naszego koncertu jubileuszowego (Galeria), który odbył się 27.10.2019 w ramach tradycyjnych "Jazzowych Tadeuszek". Zapraszamy na kolejne jubileuszowe koncerty!

Gramy dla Wojtka "Wojciesława" Kamińskiego 27.01.2020 o godz. 19.00
w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej



Wojciesław Kamiński, nasz Przyjaciel, członek naszego zespołu w latach 2005 - 2013, ma poważne problemy zdrowotne. Czeka Go w najbliższym czasie operacja i połączona z nią rehabilitacja. Jest to związane z poważnymi kosztami, których On sam ponieść nie jest w stanie. Chcąc pomóc naszemu Przyjacielowi w tej trudnej sytuacji życiowej gramy 27 stycznia 2020 o godz. 19.00 koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej. Dochód z tego koncertu jest przeznaczony w całości na koszty związane z leczeniem Wojciesława. Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych fanów na ten koncert, w którego drugiej części wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszka Wilczyńska.


Wojciesławowi można też pomóc wpłacając jakąś, choćby niewielka kwotę na konto Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego (Numer konta: 03 1540 1014 2101 7321 6474 0001) z dopiskiem : Dla Wojciesława.

Five O'Clock Orchestra świętuje 50-lecie istnienia!

foco_2019 (500 kB)

Five O'Clock Orchestra zaprasza na koncert jubileuszowy do restauracji "TORI" ul.Racławicka 2, Częstochowa. Odbędzie się on w niedzielę, 27.10.2019 o godz. 17.00. W koncercie oprócz obecnie grających w zespole muzyków wezmą także udział i ci, którzy w poprzednich latach byli jego członkami. Organizatorem koncertu jest Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego.


1.09.2019 - Koncert wolontaryjny w Klinice Onkologicznej w Gliwicach




07.06.2019 - Tadeusz Orgielewski laureatem Honorowego Swingującego Kruka




Na tegorocznym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego HOT JAZZ SPRING lider zespołu Five O'Clock Orchestra - Tadeusz Orgielewski otrzymał z rąk Prezydenta Częstochowy statuetkę Honorowego Swingującego Kruka. Wyróżnienie to otrzymują osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla rozwoju i popularyzacji jazzu tradycyjnego. W poprzednich latach otrzymali je Henryk Majewski, Oscar Klein, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciesław Kamiński, Lous Dassen, Trevor Richards, Wojciech Karolak, Jan Kudyk, Jacek Mazur, Hans Carling, Dymitr Markiewicz i Scott Hamilton.


Five O'Clock Orchestra



29.10.2018 - Koncert w Mazowieckim Instytucie Kultury - fotograf Adam Gut.




08.06.2018 - XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa - Tadeusz Orgielewski & Eugeniusz Marszałek - Suita Nowoorleańska - Five O'Clock Orchestra & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, solista: Scott Hamilton - saksofon tenorowy, dyrygent: Adam Klocek


leszek_nowotarski (70 kB)

Leszek Nowotarski

W kwietniu 2018 r. dołączył do zespołu Leszek Nowotarski. Leszek jest synem znakomitego klarnecisty Janusza Nowotarskiego. Mieszka w Krakowie, co nie przeszkodziło mu dołączyć do częstochowskiego zespołu. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Oprócz saksofonu sopranowego gra także na saksofonie tenorowym i na flecie.


Five O'Clock Orchestra - Córka leśnika



Córka leśnika

To nadszyszkownik list ten wniósł
Byś tylko ty treść poznać mógł
Choć liścik cichcem oddać miał
Żer mediom z opozycji tylko dał

Ja chciałam nim przypomnieć Ci
Że świat ten przesłoniłeś mi
Że pozostaję Tobie oddaną
Jesteś moją dobrą zmianą!

Ref. :
Jam córka leśniczego Twa
Co Cię nie tylko w pamięci ma
Daj mi więc dowód swojej miłości
Nim nasz leśnik się zezłości!

Gdy w "Wiadomościach" Cię ujrzałam
Wnet całym sercem pokochałam
Los mnie postawił na Twojej drodze
Lecz wkrótce rozczarował srodze

Gdy w końcu puszczę nawiedziłeś
Tę dobrą zmianę mi zrobiłeś
Tatuś na progu siadł leśniczówki
Czyszcząc lufy dubeltówki

Ref. :
Jam córka leśniczego Twa
Co Cię nie tylko w pamięci ma
Daj mi więc dowód swojej miłości
Nim leśniczy się zezłości!

W październiku 2017r. zespół nagrał utwór "Córka leśnika". Jest to kompozycja lidera Tadeusza Orgielewskiego. Słowa napisał Tadeusz Piersiak. W nagraniu wzięli także udział związany z zespołem od lat skrzypek Siergiej Wowkotrub, oraz wokalistka Leokadia Smart. Być może utwór ten ukaże się na kolejnej płycie zespołu Five O'Clock Orchestra, której nagrywanie przewidziane jest na wiosnę 2018.


Czterdzieści osiem lat minęło jak jeden dzień...

Na przełomie września i października roku 1969 powstał na Politechnice Częstochowskiej zespół "Five O'Clock".
Od stycznia 2003 roku nosi on nazwę "Five O'Clock Orchestra".
Już za 2 lata będzie obchodził jubileusz 50-lecia swego istnienia.
Gramy nieprzerwanie dixieland i tak będzie, dopóki ja tę kapelę prowadzę - mówi założyciel i lider grupy
Tadeusz Orgielewski.

Pierwszy skład tworzyli:
Tadeusz Orgielewski - trąbka (obecnie kornet)
Andrzej Koronka - puzon
Bogdan Wróbel - klarnet
Bogdan Belof - banjo
Juliusz "Wzorzec" Niewiarowski - kontrabas
Andrzej Wardęga - perkusja

Na zdjęciu melodycy pierwszego składu zespołu.


Piłkarski jazz, czyli jazzowa piłka!

W sobotę 9.09.2017 będziemy świadkami niecodziennego koncertu. Zespół Five O'Clock Orchestra wystąpi na stadionie klubu sportowego "Skra Częstochowa" przed, w trakcie i po meczu III ligi piłkarskiej. Przeciwnikiem częstochowskich piłkarzy będzie w tym dniu drużyna - "Pniówek Pawłowice ¦ląskie". Od dziecka jestem wiernym kibicem "Skry Częstochowa", mówi lider Five O'Clock Orchestra Tadeusz Orgielewski. Wychowałem się przecież "pod kasztanami", gdzie dawniej mieścił się przy ulicy Pułaskiego/Siedmiu Kamienic stadion mojej "Skry". Byłem w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych niemalże na każdym meczu mojego ukochanego klubu. I dziś jestem zawsze na Loretańskiej, gdy gramy u siebie, jeśli tylko jestem w Polsce. Postanowiliśmy wspomóc naszych chłopaków i zainteresować oprócz tego piłką nożną miłośników naszej muzyki. Być może po tym koncercie na trybunach i (niewątpliwie) na boisku na kolejne mecze będą przychodzić i ci, którzy dotychczas z piłką nożną nie mieli wiele wspólnego, lub ci, którzy do swych ulubionych klubów dołączą Skrę Częstochowa !!! To piłkarsko-jazzowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 koncertem jazzowym, a od 18.00 zobaczymy bez wątpienia interesujący mecz III ligi piłkarskiej. Miejscem tego piłkarsko-jazzowego spotkania będzie "Stolzle Stadion" ul. Loretańska 20 w Częstochowie.


Zespół oraz muzycy zespołu Five O'Clock Orchestra w ankiecie czytelników Jazz Forum 1-2/2017 - Jazz Top 2016

3 miejsce: Five O'Clock Orchestra - zespół tradycyjny
8 miejsce: Tadeusz Orgielewski - trąbka (kornet)
5 miejsce: Jakub Moroń - puzon
11 miejsce: Janusz Sołtysik - klarnet
6 miejsce: Janusz Sołtysik - saksofon sopranowy
6 miejsce: Janusz Sołtysik - saksofon tenorowy
21 miejsce: Piotr Górka - kontrabas
18 miejsce: Andrzej Wardęga - perkusja
10 miejsce: Maciej Cichoń - banjo - instrumenty różne
18 miejsce: Hot Jazz Spring - najlepszy festiwal, dyrektor artystyczny Tadeusz Orgielewski
17 miejsce: Five O'Clock (Częstochowa) - klub roku, klub PSJT prezes Tadeusz Orgielewski

Wszyscy muzycy zespołu Five O'Clock Orchestra zostali wyróżnieni w ankiecie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce tysiące muzyków gra jazz jest to bardzo duże wyróżnienie. Impresariat oraz sympatycy zespołu życzą dalszych sukcesów.


janusz sołtysik (323 kB)

Janusz Sołtysik członek zespołu Five O'Clock Orchestra został laureatem nagrody głównej solistycznej prestiżowego konkursu Złota Tarka 2016 organizowanego podczas festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie. Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista, pianista. W latach 60. był związany ze studenckim środowiskiem Politechniki Częstochowskiej (Klub Studencki "Filutek"), grając w zespole dixielandowym reprezentującym uczelnię na przeglądach studenckich. Po wyjeździe na studia do Katowic współpracował z kontrabasistą Czesławem Gładkowskim oraz Klubem Studenckim "Beanus" w Sosnowcu. Sołtysik preferuje muzykę dixielandową, swingową i mainstream. W 2002 r. Janusz Sołtysik założył Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie. Był jego pierwszym prezesem, obecnie pełni zaś funkcję prezesa honorowego.



W tym roku częstochowski zespół Five O'Clock Orchestra świętuje 45-lecie. To sporo, ale jazzmani wcale nie myślą o muzycznej emeryturze. Grają koncerty, przygotowują się do wydania kolejnej płyty, nie ustają w zabiegach, by przed filharmonią pojawiła się rzeźba Louisa Armstronga. W dodatku twórca zespołu i jego lider przenosi się do Częstochowy. - Teraz jazzu w mieście będzie znacznie więcej - zapowiada Tadeusz Orgielewski.

Historia częstochowskiego zespołu sięga października 1969 r. Założył go Tadeusz Orgielewski, kornecista, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego, pomysłodawca i współorganizator m.in. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" czy Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Jazz w Stajni". Wówczas był studentem Politechniki Częstochowskiej. Razem z kolegami z uczelni najpierw stworzyli kwartet Teges, który potem stał się sekstetem Five O'Clock (słowo "Orchestra" dodano dopiero w 2003 r.). Inspiracją dla nazwy grupy stała się popularna wówczas herbata.

Debiutowaliśmy w klubie studenckim Filutek. Graliśmy na uroczystościach, akademiach. Wszystko się rozwijało. Trwaliśmy nawet, gdy skończyłem studia w 1974 r. Jednak trzy lata później wyjechałem z Polski i zespół się rozleciał. Zeszliśmy się dopiero w 1999 r., z okazji 50-lecia Politechniki Częstochowskiej. Koncert odbył się 25 września. Dobrze pamiętam tę datę, bo traktuję ją jako moje drugie urodziny. Muzycznie urodziłem się wtedy po raz drugi, bo przez te 22 lata pobytu w Niemczech prawie nie grałem. Do dziś nie wiem dlaczego, pewnie przez codzienne troski, dorabianie się, pracę na kilku etatach. Pamiętam, gdy schodziliśmy wtedy ze sceny, zatrzymał mnie Irek Kozera, ówczesny kierownik Klubu Politechnik. Kazał mi przyrzec, że już nie przestanę grać. Dałem słowo i go dotrzymuję. Irek jeszcze nieraz pomógł nam potem przetrwać kryzysy. Tłumaczył, wspierał, radził, takich rzeczy się nie zapomina - opowiada lider zespołu.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać

Po pamiętnym koncercie Orgielewski coraz częściej przyjeżdżał z Akwizgranu do rodzinnej Częstochowy. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, grupę dwukrotnie uhonorowano prestiżową Złotą Tarką na festiwalu Old Jazz Meeting (2001, 2002). Zespół doczekał się także trzech swoich płyt: "Lazy River", "Bix & Henryk" oraz "Suita Nowoorleańska".

Aktualnie FO'CO tworzą (obok lidera) Andrzej Wardęga, Andrzej Nowicki, Eugeniusz "Kerry" Marszałek, Janusz Sołtysik i Dymitr Markiewicz. - Z Andrzejem Wardęgą gramy razem od 45 lat. Jesteśmy już umówieni, że dociągniemy do 50. Wzorem dla nas są Chris Barber i Pat Halcox, którzy grali w jednym zespole nieprzerwanie przez 53 lata. Do dziś przez zespół przewinęło się wielu doskonałych muzyków, to uświadamia mi, jaką drogę przeszliśmy. W moim zespole gra dziś Dymitr Markiewicz, legenda polskiego jazzu. Gdyby ktoś lata temu powiedział mi, że w Five O'Clock Orchestra grać będzie sam Markiewicz, na pewno bym go wyśmiał - zaznacza Orgielewski.

I właśnie w tym składzie muzycy zagrali 28 października w Filharmonii Częstochowskiej. "Tadeuszki Jazzowe 2014" miały bardzo uroczysty charakter, łączyły 45-lecie zespołu (i przy okazji 15-lecie jego reaktywacji), a także imieniny i 66. urodziny Tadeusza Orgielewskiego. Sala kameralna filharmonii wypełniła się po brzegi, niezbędne były dostawki. - Chcieliśmy, żeby koncert miał rodzinny, przyjacielski nastrój, bez barier, blisko ludzi, dlatego wybraliśmy salę kameralną, a nie koncertową - wyjaśnia jubilat.

Z okazji jubileuszu zespół otrzymał medal Merentibus przyznawany przez prezydenta Częstochowy najbardziej zasłużonym przedstawicielom świata kultury i nauki. Sam jubilat otrzymał zaś od Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego zabytkowy kornet.

Były wspomniana rodzinna atmosfera, anegdoty, żarty, podziękowania, wspomnienia (także o zmarłych członkach zespołu). Jak na koncert FO'CO przystało, nie brakowało spontanicznego jazzu w najlepszym wydaniu. Dodatkowego jubileuszowego smaczku dodali także specjalni goście, a wśród nich m.in. Janusz Szrom (fantastycznie zaśpiewał choćby "Georgia on my Mind"), Wojciech Kamiński, Jakub Moroń i Daniel Pomorski. Zabrzmiały m.in. utwory, które trafią na kolejny album zespołu "Jubilee" (prace nad nim właśnie trwają). I jak na urodzinową fetę przystało, był tort z zegarem nastawionym na godzinę piątą (specjalnie na tę okazję przygotowała go firma Michaś). Tort był zresztą szczególny, bo przed podaniem muzycy FO'CO pozowali wokół niego do pamiątkowego zdjęcia, które trafi na okładkę nowiutkiej płyty.

Jazzu w Częstochowie będzie znacznie więcej

Jeszcze przed jubileuszowym koncertem zespół prosił, by zamiast kupować kwiaty i prezenty, goście dorzucili się do publicznej zbiórki na rzeźbę Louisa Armstronga (autorstwa Jerzego Kędziory), która ma stanąć przed gmachem filharmonii. Tym razem udało się zebrać ponad 2,8 tys. zł. W sumie PSJT uzbierało już ok. 11 tys. zł na ten cel. Koszt przedsięwzięcia to 40 tys. zł. Miasto obiecało pomóc finansowo pod warunkiem, że pomysłodawcy sami zgromadzą 15 tys. zł. Jak widać, jest już blisko (więcej informacji o projekcie na stronie www.psjt.pl).

Gdy ucichło gromkie "Sto lat", zespół nie spoczął na laurach. Kilka dni później - 31 października wystąpił w Teatrze im. Mickiewicza jako jeden z gości koncertu "Marku, pamiętamy", poświęconego Markowi Perepeczce. - To dla nas zaszczyt, ja sam zawsze byłem wielkim fanem Marka Perepeczki. Fakt, że bierzemy udział w tym wydarzeniu, to dla nas kolejny prezent urodzinowy - podkreślał lider FO'OC.

Wkrótce zespół zajmie się promocją jubileuszowej płyty. Orgielewski już dziś zaprasza na promocyjny koncert, który odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Miejskim Domu Kultury.

Co ciekawe, z okazji jubileuszu lider FO'CO sam sprawił sobie prezent: przenosi się do Częstochowy. - Dawniej byłem tu z doskoku, przyjeżdżałem na kilka tygodni i wracałem. Teraz moja kochana żona Grażyna zgodziła się na nasz wyjazd. Wynajęliśmy mieszkanie i spróbujemy pomieszkać w Częstochowie. Na razie na rok czy dwa lata. Oczywiście będziemy wracać do Niemiec, do naszych córek, ale i tak przez 8 miesięcy w roku będziemy tutaj. Jedno jest pewne, teraz jazzu w Częstochowie będzie znacznie więcej - zapewnia Tadeusz Orgielewski.

źródło czestochowa.gazeta.pl Autor: Zuzanna Suliga


Copyright by Five O'Clock 2020